Samtal och intervjuer 2025 – om tro, smycken och inspiration - ZOE HOOP JEWELRY

Kristna smycken tillverkade med respekt för människor och miljö.

0

TÖM KUNDVAGNEN

Jag älskar verkligen att dela min resa och inspirera människor. Under 2025 har jag haft möjlighet att resa runt i olika sammanhang och tala, men också blivit intervjuad i flera poddar och TV-program. Det är en stor glädje för mig att få dela min story och uppmuntra andra att våga följa sina drömmar och ta modiga steg i livet.

Om du vill att jag kommer och berättar på ditt event, kyrka, skola, företag eller liknande går det fint att boka mig – jag ser fram emot att träffa er!

Framåtlutad med Simon Holst

I podden Framåtlutad med Simon Holst
fick jag möjlighet att samtala om företagsamhet, kreativitet och kallelse. Vi pratade också om hur det känns att få sina smycken publicerade i Vogue och att visa dem på New York Fashion Week – något som verkligen överträffade mina förväntningar. Jag delade hur oväntade dörrar öppnades när jag vågade följa min inre övertygelse, och hur dessa erfarenheter har inspirerat mig att fortsätta skapa smycken med mening.

En kaffe med Martin Reen

ly_dae2cee0-fdcb-4a73-aefe-17a7933994da_1757503675.jpeg

I En kaffe med Martin
fick lyssnarna en mer personlig inblick i min vardag. Vi pratade om balansen mellan entreprenörskap, familjeliv och tro, och jag delade både utmaningar och lärdomar från min resa.

Dagligt manna med Åsa Hofverberg

I Dagligt manna
pratade jag och Åsa Hofverberg om min andliga resa och Bibelns betydelse i mitt arbete som designer. Jag berättade hur varje smycke i kollektionen bär med sig ett ord eller en symbol från Bibeln, och hur dessa kan bli till styrka och inspiration i människors vardag.

Sverigekanalen TV med Zoran Kovacevic

I en längre intervju på Sverigekanalen TV
samtalade jag och Lizette Fhager med Zoran Kovacevic om våra liv med Gud samtZOE HOOPs internationella resa. Från Paris och New York Fashion Weeks till Super Bowl i USA – jag berättade om oväntade möjligheter och om passionen som driver mig att fortsätta skapa smycken med mening.

2025 har redan varit ett år fyllt av samtal, möten och berättelser. Genom dessa intervjuer har jag fått möjlighet att dela det som ligger mig närmast hjärtat: att tron kan förändra livet, att drömmar kan bli verklighet och att smycken kan bära på mer än bara skönhet – de kan bära hopp.

Om du vill att jag kommer och berättar på ditt event, kyrka, skola eller företag går det fint att boka mig – jag ser fram emot att träffa er!

Caroline Johansson

Designer, speaker and CEO ZOE HOOP

Titel

Författare


FLER INLÄGG

När drömmar får vingar – Zoe Hoop Jewelry levererar symaskiner till kvinnor i Kenya
När drömmar får vingar – Zoe Hoop Jewelry levererar symaskiner till kvinnor i Kenya

Genom Zoe Hoop Jewelrys donation av symaskinspaket kan Susan och Purity nu försörja sina familjer, skapa arbetstillfällen och inspirera sitt samhälle. Läs deras berättelser om hopp, mod och förändring.

LÄS MER
Symbol för frälsning, hjärtformat smycke med inristat kors
Frälsning – ett hjärta som tror och en mun som bekänner

Upptäck vad frälsning verkligen betyder – en kärleksfull inbjudan till relation, inte religion. Läs om hur Jesus är vägen till Gud och varför ett litet kors inristat i ett hjärta kan förändra allt.

LÄS MER
Zoe hoops smycken på catwalken i London
ZOE HOOP TILL MODEVECKAN I LONDON

På modeshowen i London, söndag den 15 september, kommer de senaste kollektionerna från några av de mest talangfulla och lovande designerna visa upp sina kreationer för en ansedd publik av köpare, press och modeentusiaster. 
LÄS MER

VI DELAR GODA NYHETER!