Det finns val som känns lite mer i hjärtat. Det här är ett sådant.
När du väljer ett smycke från ZOE HOOP är du med och gör skillnad på riktigt.
Hållbara smycken som gör skillnad
Det kanske börjar med något enkelt. Ett smycke du tycker om.
Men det stannar inte där.
Ditt val är med och bidrar till något större – något som når långt utanför oss själva.
Tillsammans är vi med och stöttar Compassion som når över 2,3 miljoner barn i 29 länder, genom fler än 8000 lokala kyrkor.
Och det är just det som gör det så fint. Att något så litet kan få betyda så mycket.
Fadderbarn genom Compassion – Kessy och Amen
Det här är inte bara siffror. Det är verkliga liv.
Och verkligheten ser olika ut beroende på var man föds.
På många av de platser där Compassion arbetar är livet tufft. Många familjer saknar tillgång till det mest grundläggande – som mat, rent vatten och trygg försörjning.
Barn växer ibland upp i miljöer där sjukdomar, våld eller andra svåra omständigheter är en del av vardagen.
Det är just därför arbetet är så viktigt.
Att få gå i skolan, ha en trygg plats att vara på och vuxna som ser en – det kan förändra ett barns liv.
Och det är här du gör skillnad.
Kessy – fadderbarn i Rwanda
Kessy är fyra år och bor med sin mamma. Hon hjälper till hemma med att bära vatten och ta hand om djur, och hon tycker om att rita, dansa och leka.
Genom stödet hon får får hon gå i förskola och vara en del av kyrkans verksamhet – en plats där hon får vara barn, leka och känna trygghet.
Amen – fadderbarn i Etiopien
Amen är tio år och går i skolan. Han tycker om att teckna och leka med andra barn.
Genom stödet han får kan han fortsätta sin skolgång och växa upp med fler möjligheter och en tryggare vardag.
ZOE HOOP och FN:s mål – ingen fattigdom
När du väljer ZOE HOOP är du inte bara med och gör skillnad här och nu. Du blir också en del av något större.
Vi arbetar aktivt utifrån FN:s globala mål för hållbar utveckling – bland annat mål 1, Ingen fattigdom.
Det handlar om att fler människor ska få tillgång till det mest grundläggande i livet: trygghet, utbildning och framtidstro.
För oss är det viktigt att det inte bara är ord.
Det är något vi försöker leva i – genom hur vi designar, producerar och ger tillbaka.
ZOE HOOP JEWELRY är återigen med i British Vogue, juli 2026, med Courage Chain™ Bracelet – ett meningsfullt kristet armband inspirerat av Josua 1:9 och skapat som en modern påminnelse om styrka, mod och uthållighet.